Proč se pálí čarodějnice, historie, tradice...
K období konce jara patří neodmyslitelně „pálení čarodějnic“. Pálení čarodějnic je v noci z 30. dubna na 1. května a skrývá v sobě jedinečné kouzlo a pojí se s nejednou legendou. Ať už tajemným pověstem věříte nebo ne, jarní svátek představuje skvělou příležitost dobře se pobavit a potkat s přáteli. A třeba okusit něco málo z dávných tajemství. Nezůstávejte doma, čarodějný svátek si můžete ujít v sousedském setkání u malého ohníčku na zahradě. Vydat se můžete i k velké vatře pořádané městem nebo spolky.
Večer ve společnosti malých i velkých čarodějnic
Dnes se velké ohně nezapalují kvůli pocitu ochrany před zlými silami, nicméně ani v moderní době čarodějnický večer neztrácí svůj tajemný charakter. A naopak si i po staletích stále drží svou společenskou důležitost.
Menší obce nebo spolky běžně pořádají „čarodějnice“ jako akci pro širokou veřejnost. Tou nejdůležitější částí z tradic je upálení figuríny čarodějnice umístěné uprostřed největšího ohniště. K ohni patří slavnostní zahájení, provází jej živá hudba, opékání špekáčků. Večer obvykle rozšiřuje i atraktivní soutěž o nejzajímavější kostým, nechybí ani soutěžní úkoly pro děti. I hry jsou často inspirované čarodějnicemi, může se jednat o let na koštěti trasou s překážkami, výroba kouzelnické hůlky, nebo sezení na lopatě před pecí jako Jeníček a Mařenka. V českých pohádkách nachází organizátoři inspiraci pro veselé kousky pro celou rodinu. V nabídce oficiálně pořádaných akcí se také pravidelně objevují velké koncerty, třeba brněnský Čarodějáles nebo festival Czarotek.
Večer si můžete užít i na vlastní zahradě. Stačí sezvat sousedy, rozdělat malé symbolické ohniště a podělit se o přípravy. Setkání provoní a zajímavě ochutí pochutiny z grilu a zábavu může protkat i zajímavá tematická výzdoba.
Pálení čarodějnice a historie
Pálení čarodějnic není zdaleka naším originálním zvykem. Tradice má základy daleko v pohanské době, na kterou pak navázala kultura keltská. Symbolika ochranného ohně a noci, která rezonuje magií, je tak přirozeně rozšířená daleko do západní Evropy. Někde je noc pojmenovaná jako Valpružina, v německé lidové tradici svátek zdůrazňuje ne osobu čarodějnice, ale naopak ženy jako ochránkyně před čarami a kouzly. Podle keltské mytologie se o noci mluví jako o Beltine. Bez ohledu na různá jména, i za našimi hranicemi vždy oslavy souvisí s rozděláním ohně. Beltine dokonce vyžaduje devět druhů dřeva a nesmí mezi ním chybět jalovec. Někde připadla povinnost zapálit hranici pouze muži, který se ve vesnici oženil jako poslední.
Filipojakubská noc pro odvážné i zamilované
U nás se noci mezi 30. dubnem a 1. květnem říká Filipojakubská, má údajně otevírat brány mezi světy a láká do našeho zlé síly. Pověst noci protkané čáry pak posílily i další legendy, kdy znamení odbíjené půlnoci označuje chvíli, kdy se slétají všechny čarodějnice k slavnostnímu setkání, předávají si zkušenosti, vymýšlejí nová kouzla a také mezi sebou volí královnu.
Původní ochranný oheň z vršků kopců se roky přesouvá mezi lidi. Časem doprostřed hranice začali lidé symbolicky umisťovat figurínu čarodějnice, která upálením pozbyla veškeré zlé moci. V některých regionech mladí muži závodili v přeskakování ohně nebo zapalovali košťata, která pak vyhazovali do vzduchu ve snaze zasáhnout letící zlou čarodějnici.
Před nástupem zlých sil se snažili lidé chránit i dalšími prostředky, nosili u sebe květ z kapradí nebo svěcenou hostii. V chlévě rozházeli zelené větvičky nebo hospodářská stavení obsypali pískem. Čarodějnicím byly přiřknuty ty nejhorší vlastnosti, mohly škodit nejen dobytku a zkazit úrodu, ale dokonce i uhranout lidi. Nebylo výjimečné, že hospodář nebo hospodyně rozsypali před práh domu i chléva pichlavé trny, aby čarodějnici zabránili vstoupit. Teprve s rozedněním měly zlé síly ustoupit slunci a ztratit svou moc.
Najděte pohádkový poklad
Ovšem tou nejzajímavější možností bylo vydat se hledat podklad. Právě o půlnoci před svátkem svatého Filipa a Jakuba se prý otevíraly skály, pukala půda a šťastlivec mohl přijít k zázračnému jmění. Filipojakubská noc slibuje ještě další, skutečný poklad. Podle tradic by to měla být noc, která splní i ta největší přáním, a tím může být založení rodiny. Děti počaté v tuto noc prý patří mezi nejšťastnější.
Navštivte naši kamennou prodejnu na adrese Vltavská 28, Praha 5.
Po - Pá: 10:30 - 19:00
So: 10:30 - 18:30
Ne: 12:30 - 18:30
+420 727 841 878